Testovi mobitela

MEIZU M2

M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2 M2
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 140,1 x 68,9 x 8,7
Masa uređaja (g) 131
Chipset Mediatek MT6735
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Mali-T720MP2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2576 x 1932)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2500
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Asahi Dragontrail Glass zaštita, Flyme 4.5
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 30
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 10800
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1499 kn
Info Mobis electronic


01 / 6188 514
http://www.mobis.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Android s jednom tipkom
Autor: Ilija Gavrić

Meizu se predstavlja tržištu s pristupačnim mobitelom i dobrim specifikacijama

13.02.2016.

 

Kineski proizvođač Meizu je već duže vremena prisutan na tržištu pametnih mobitela, ali su na našem tržištu bili nezastupljeni. Nakon njihovog phableta M2 Note, na test nam je stigao smartphone naziva M2. Kakav se ovaj „Kinez“ pokazao na testu pročitajte u nastavku naše recenzije.

Sadržaj pakiranja

Meizu M2 dolazi u nešto plićoj, ali široj bijeloj kutiji koja djeluje dosta jednostavno. Unutar kutije se nalazi sami uređaj, punjač i USB kabel (dužine 100 cm). Umjesto slušalica se nalazi mala spužvica na kojoj piše da slušalice nisu u paketu.

Ergonomija, dizajn i izrada

Meizu M2 dolazi u tri boje: siva, plava i bijela, a mi smo na testu imali plavu verziju. Upravo uređaj u plavoj boji nas je podsjetio na iPhone 5C. A osim boje tu su i neki drugi detalji kao mali šarafići na dnu uređaja pored microUSB utora i otvor za zvučnik, a na donjoj strani uređaja se još nalazi i mikrofon. Na gornjoj strani se nalazi utor za slušalice. Na desnoj strani uređaja se nalazi otvor za 2 SIM kartice ili za 1 SIM karticu i jednu microSD memorijsku karticu.

 

Na desnoj strani uređaja se nalaze tipke za glasnoću i tipka za paljenje/gašenje mobitela. Tipke su dovoljno velike i izbočene iz kućišta te ih bez problema možete stisnuti.

Na prednjoj strani se nalazi 5“ ekran ispod kojeg se smjestila samo jedna fizička tipka, ali ima viša namjena, dok se iznad ekrana smjestila slušalica, prednja kamera i mala LED za obavijesti. Stražnja strana uređaja je dosta jednostavna, te se pri vrhu nalazi kamera ispod koje je LED bljeskalica, a pri dnu se nalazi samo Meizu logo.

 

Čitava stražnja stranica je izrađena od glatke plastike te nije odvojiva. Bez obzira što je stražnja strana uređaja dosta glatka, uređaj nije jako sklizak, ali se vidi dosta otisaka prstiju.

Dimenzije uređaja su 140,1x68,9x8,7 mm i teži 131 grama, što je u rangu s konkurencijom. U usporedi s nekim drugim uređajima, možemo reći da je uređaj malo niži, ali i minimalno deblji. Zbog svojih dimenzija i blago zaobljenih rubova, uređaj jako dobro leži u ruci te će te bez problema koristiti s jednom rukom.

Ekran i tipkovnica

Meizu M2 posjeduje 5“ IPS LCD ekran s rezolucijom 1280 x 720 piksela (296 ppi), što je već lagano postao standard za uređaje ovog cjenovnog ranga. Prikaz na ekranu je dosta dobar, dok su kutovi nešto slabiji, ali to će primijetiti oni oštrijeg oka. Prikaz po dnevnom svjetlu je dosta dobar.

 

Na uređaju dolazi instalirana TouchPal tipkovnica koja dosta „jako“ ispravlja pogreške, a na ekranu zauzima malo više mjesta, prvenstveno zbog reda iznad tipki koji služi za razne postavke. U postavkama je moguće isključiti ispravljanje i predviđanje riječi. Sama tipkovnica je dosta dobra, tipke su velike s razmakom između pojedinih tipki. Svakom slovu je pridodan i dodatni znak kojem se pristupa dugim pritiskom na određeno slovo. U postavkama tipkovnice možete podesiti i intenzitet vibracije prilikom dodira.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

M2 dolazi s Android 5.1 Lollipop operativnom sustavom preko koje je Meizu stavio svoje Flyme OS korisničko sučelje. I upravo taj Flyme čini najveću razliku od sličnih Android uređaja, no krenimo redom. Zaslon zaključavanja je poprilično standardan te nudi prikaz vremena i datuma, a mobitel se otključava povlačenjem ekrana prema gore, dok je povlačenjem ekrana prema desno moguće pokrenuti kameru. Kada otključate uređaj, dočekat će vas sučelje koje podsjeća na iPhone uređaje. To znači da nema klasične ladice s aplikacijama već se sve aplikacije nalaze na početnim ekranima, na koje je moguće dodavati aplikacije, widgete ili mape. A i same ikone aplikacija su dosta izmijenjene. Ukoliko vam se ovaj princip ne sviđa, uvijek možete instalirati drugi launcher iz Play trgovine poput Nova Lauchera.

 

Povlačenjem trake za obavijesti spuštaju se ikone za 5 brzih postavki (Wi-Fi, mobilne podatke, Bluetooth, svjetlinu i zvuk), a pritiskom na ikonu iznad ovih postavki otvaraju se i dodatne postavke (vibracija, zrakoplovni mod, rotacija ekrana, svjetiljka, GPS, VPN, mobilni hotspot, DND i Smart Touch). Nažalost, nije moguće mijenjati raspored ovih ikona.

Ulaskom u postavke je vidljivo da je Meizu dodatno prilagodio i ovaj dio. Izbornik u postavkama nas podsjeća na postavke kako smo vidjeli na Androidu 3.0 Honeycomb koji je bio namijenjen tabletima. Na lijevoj strani ekrana se nalazi naziv izbornik, dok se postavke unutar tog izbornika nalaze na desnoj strani uređaja.

 

Ranije smo spomenuli da uređaj posjeduje samo jednu tipku ispod ekrana, a ona u ovom slučaju ima više funkcija. Tipka je kombinacija fizičke i kapacitivne tipke. Kada fizički stisnete tipku, onda vas vodi na početni ekran. Kada fizički stisnete i držite malo duže tipku uređaj se zaključa. Kada ste u nekoj od aplikacija ili postavki, lagani dodir na tipku, kao na kapacitivnu tipku, radi kao tipka nazad.

Kako bi otvorili popis nedavnih aplikacija, potrebno je prstom, lijevo ili desno od tipke, povući od dna prema ekranu. Tada se prikazuju ikone od zadnjih korištenih aplikacija.

Brzina paljenja uređaja iznosi 30 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacije za pozive i imenik se nalaze unutar jedne aplikacije. Sama aplikacija je podijeljena na 3 taba. U prvom se nalaze svi kontakti koje je moguće sinkronizirati s cloud i društvenim mrežama. U drugom se nalazi popis poziva, s tim da se na vrhu prikazuju tri najčešće pozivana kontakta. Treći tab je numerička tipkovnica za unos broja ili za pretraživanje imenika pošto posjeduje „pametno biranje“.

Kada je u pitanju samo telefoniranje, tijekom testa nismo imali nikakvih problema. Signal je bio dobar i nije dolazilo do pucanja tijekom poziva. Zvuk u slušalici je dovoljno glasan, ali nije među najglasnijim dok je zvuk preko vanjskog zvučnika nešto tiši. Kvaliteta poziva je dosta dobra i nema šumova i prekida, a i sugovornik nas je dobro čuo.

 

Na uređaju ne dolaze instalirane aplikacije za društvene mreže već ih možete skinuti iz Play trgovine. Tijekom testa smo koristili aplikaciju za Facebook, koja je poznata s drugih Android uređaja te radi jednako kao i na drugim uređajima.

E-mail i poruke

M2 dolazi samo s jednom aplikacijom za e-mail, što nas je malo začudilo jer velika većina Android uređaja dolazi i s Gmail aplikacijom. No i E-pošta aplikacija radi s Gmail računima, te podržava više mail računa. Prebacivanje između mail računa je jednostavno, a kod svakog mail računa je moguće pregledavanje po mapama.

Ukoliko koristite Gmail račun, preporučili bi skidanje aplikacije jer Googleova aplikacija je optimiziranija za rad s Gmail korisničkim računom.

 

SMS aplikacija je standardna za Android uređaje te se poruke sortiraju kao razgovori s pojedinim kontaktom i to kronološkim redoslijedom.

Procesor, memorija

Meizu M2 dolazi sa 64-bitnim, 4 jezgrenim Meditek MT6735 procesorom s taktom od 1,3 GHz dok je za grafiku zadužen Mali T720-MP2 GPU, a sve je to upareno s 2 GB RAM-a. Premda ne djeluje impresivno, sve zadatke odrađuje dosta dobro i bez zagrijavanja.

 

Uređaj dolazi sa 16 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno nešto iznad 10 GB. Ukoliko vam je to malo tu je i mogućnost proširivanja s dodatnim microSD karticama. No ukoliko koristite microSD karticu, tada nemate mogućnost korištenja druge SIM kartice.

Benchmark test

Testiranje smo odradili pomoću aplikacija Quadrant standard, Vellamo i AnTuTu aplikacija, koje smo skinuli iz Play Trgovine. AnTuTu test smo odradili sa 64 bitnom verzijom aplikacije.

S aplikacijom Quadrant standard smo ostvarili 10.800 bodova (Sony M4 Aqua 14.776).

Na Metal testu aplikacije Vellamo ostvarili smo 1.000 boda (M4 Aqua 2.204), a u HTML5 testu smo ostvarili 1.946 boda (M4 964).

S aplikacijom AnTuTu u 64 bitnoj varijanti smo ostvarili 27.388 boda (M4 Aqua 30.383).

Baterija i trajanje

M2 posjeduje bateriju od 2500 mAh koja nije izmjenjiva. Tijekom testa, mobitel je bio konstantno spojen na Internet (većinu dana na 4G), imali smo uključenu sinkronizaciju gmaila, dopisivali se preko Vibera i WhatsAppa, obavili nekoliko poziva, surfali internetom, gledali filmiće na Youtubeu. S takvim korištenjem baterija nam je trajala nešto duže od jednog dana. S umjerenijim korištenjem, moglo bi se postići do dan i pol. M2 nudi tri načina korištenja baterije: način izvođenja, uravnoteženi način i štedni način. S uključenim štednim načinom, trajanje baterije bi se moglo dodatno produljiti.

Multimedija, FM radio, glazba

Aplikacija Glazba služi za preslušavanje audio zapisa te nudi mogućnost pregleda po kategorijama: Lokalna glazba, nedavni i nedavno dodano. Također je glazbu moguće pregledati prema pjesmama (sve pjesme), izvođaču ili albumu. Tu je i opcija pretraživanja glazbe koja radi čak i kad počnete unositi naziv pjesme. U postavkama je moguće uključiti i podesiti Ekvilizator.

Zvuk preko zvučnika je dobar i nismo primijetili distorzije, ali je zvuk nešto tiši.

 

Galerija služi za pregledavanje fotografija na vašem uređaju, a Meizu je malo i nju izmijenio. Tako je galerija podijeljena u 2 dijela: Fotografija i Galerija. U izborniku Fotografija prikazuju se sve fotografije snimljene sa samim mobitelom dok je u Galeriji moguće podijeliti fotografije po kategorijama, tj. ovisno o izvora od kud su iste skinute.

Prilikom pregledavanja pojedinih fotografija iste je moguće dodatno urediti, tj. dodati efekt, podesiti svjetlinu, kontrast i slično.

 

Za pregledavanje filmova služi aplikacija Video koja je jednostavna za korištenje, a tijekom testa smo bez puno poteškoća gledali video zapise u HD kvaliteti.

M2 ne posjeduje analogni radio.

Fotoaparat i video

Uređaj dolazi sa 13-megapikselnom kamerom s LED bljeskalicom i autofokusom, a na prednjoj strani se nalazi 5 megapikselna kamera. No, nije sve u pustim brojkama. Tako da nas je kvaliteta fotografija snimljenih s kamerom pomalo razočarala. Pojedine fotografije su nam bile van fokusa ili je fokus bio na krivom „mjestu“, dok su fotografije snimljen u mraku bile malo tamnije i s malo više šuma. Uzvrat boja na fotografijama je bio dosta dobar. Kvaliteta fotografija snimljenih s prednjom kamerom je dosta dobra, rekli bismo u rangu s konkurencijom.

 

Samo sučelje kamere je dosta jednostavno. Na desnoj strani se nalazi „okidač“ i ikona za video snimanje, a tu su i brze postavke za blic, efekte, pokretanje prednje kamere i postavke. U postavkama je moguće uključiti Geo lociranje, HDR, odbrojavanje te veličinu fotografije i video zapisa.

Pomakom lijevo ili desno po ekranu je moguće mijenjati načine fotografiranje. Tako je moguće birati između slijedećih načina: automatski, ručno, ljepota, panorama, polje svjetla, skeniranje ili usporeno.

Kada se prebaci na ručni rad, dodatno je moguće podesiti brzinu zatvarača, ISO vrijednost, ekspoziciju i žarište.

 

Kamera ima mogućnost snimanja i video zapisa u 1080p rezoluciji, ali je kvaliteta videa prosječna, a kao i kod fotografija primjetno je da je objekt snimanja nekad van fokusa.

 

Kamera je spremna za korištenje za oko 1,5 sekundu, a najveća rezolucija fotografija iznosi 4192 x 3104 piksela, odnosno 1932 x 2576 za prednju kameru.

 

Fotografirano s Meizu M2

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1V8B9Vy

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455780287.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455780305.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

M2 posjeduje iste načine povezivanja kao i veći brat M2 Note, što znači da imate Wi-Fi, Bluetooth 4.0, podršku za LTE (4G) mrežu. Jedino što nedostaje je NFC i infracrveni port

 

Na uređaju dolazi instaliran jedan preglednik za Internet koji podržava mogućnost rada u više tabova istovremeno, no ne podržava text-reflow opciju. Stranice su se tijekom testa učitavale relativno brzo. No, ukoliko vam se ovaj preglednik ne sviđa, u Play Trgovini možete skinuti i neki drugi preglednik poput Chromea ili Dolphin Browser.

Navigacija

Za navigaciju je zadužena aplikacija karte (Google Maps) koja nudi i tekstualne i glasovne upute. A ukoliko želite offline navigaciju, možemo vam preporučiti Here maps aplikaciju, a karta Hrvatske je oko 300 MB. Prilikom testa nismo imali problema s GPS signalom, a s uključenim mobilnim podacima, pozicioniranje je dosta brzo.

Uredski paket

M2 dolazi bez instaliranih uredskih aplikacija. Zato smo besplatno skinuli Microsoft Office Mobile aplikaciju koja nudi mogućnost pregledavanja i uređivanja office dokumenata. Aplikacija radi dosta dobro, jedino smo malo duže nekad čekali otvaranje većih dokumenata, no sve u rangu s konkurencijom.

Organizator i alarm

Standardno, organizator je riješen pomoću kalendara koji je blago izmijenjen. Sami kalendar nudi mogućnost pregledavanja po godini, mjesecu ili događaju. Kalendar je moguće sinkronizirati s više korisničkih računa. Kod dodavanja novog događaja moguće je odabrati njegov naziv, datum, trajanje, ponavljanje i lokaciju.

 

Aplikacija Sat je poprilično jednostavna te nudi 3 taba. U prvom je moguće postaviti više različitih alarma kojima je moguće podesiti dane ponavljanja, naziv, odgodu, ton i glasnoću. Drugi tab je štoperica, dok je treći odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Za razliku od konkurencije, Meizu M2 dolazi s tek nekoliko instaliranih aplikacija, a od Googleovih aplikacije na uređaju ćete pronaći tek Karte i Play trgovinu. No upravo u Play trgovini možete pronaći aplikacije koje vam trebaju. Sve aplikacije i igrice smo bez problema mogli skinuti i instalirati na uređaj.

Također, na uređaju nema instaliranih igrica. Tijekom testa smo isprobali nekoliko ne zahtjevnih igrica i sve su radile bez problema.

Cijena za Meizu M2

Cijena za Meizu M2 iznosi 1.499 kn (veljača 2016).

Cool faktor

Kao cool faktor bi mogli izdvojiti činjenicu da uređaj posjeduje samo jednu tipku ispod ekrana.

Zaključak testa

Meizu sa svojim modelima M2 i M2 Note izlazi na europsko tržište Androida, a cjenovno se pozicioniraju među pristupačnije modele. Meizu sa svojim modelima nudi nešto drugačije sučelje sa svojom Flyme nadogradnjom i samo jednom tipkom koja ima više funkcija. No i jedno i drugo zahtijevaju određeno vrijeme za privikavanje. Kao manu bi spomenuli kameru koja ipak nije na visina zadatka. No s druge strane, Meizu dobiva bodove s cijenom, utorom za dvije SIM kartice (ili 1 SIM kartica i 1 microSD kartica), te s dobrom baterijom i izradom. Premda se radi o uređaju iz Kine i premda je većina obično skeptična prema takvim uređajima, Meizu M2 pokazuje da bi se mišljenja o njihovim uređajima mogla promijeniti.

 

Plus

+ cijena

+ baterija

+ utor za memorijsku karticu

 

Minus

- kamera

- korisničko sučelje i jedna tipka traže privikavanje

Konkurencija - Huawei P8 Lite

Huawei P8 Lite nudi ekran iste dijagonale i iste rezolucije, a prednja i stražnja kamera su iste rezolucije. Oba uređaja imaju 2 GB RAM-a, ali P8 lite ima 8-jezgreni procesor (takta 1,2 GHz). P8 Lite ima i LTE, ali nešto slabiju bateriju. Cijena za Huawei P8 Lite je 2.089 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455780335.jpg

Konkurencija - Microsoft Lumia 640

Lumia 640 pokreće Windows Phone operativni sustav koji je nešto optimiziraniji, ali pored toga karakteristike su im slične. Oba imaju 5“ ekran iste rezolucije, 2 GB RAM-a, 4 jezgrene procesore i baterije jednakih kapaciteta. Lumia 640 ima 8 GB interne memorije i 1 GB RAM-a te kamere s manje megapiksela. Cijena za Lumiju 640 je 1.499 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455780708.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori