Testovi mobitela

MEIZU M2 Note

M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note M2 Note
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 06-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 150,9 x 75,2 x 8,7
Masa uređaja (g) 149
Operativni sustav Android 5.1.1 Lollipop
Chipset MTK MT6753
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali T720
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana IGZO
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Pikseli po inču (ppi) 403
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4192 x 3104)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2576 x 1932)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 37
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 3006
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1.799,00 kn
Info Mobis electronic


01 / 6188 514
http://www.mobis.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Dobro zamaskiran Android
Autor: Ivan Luzar

Meizuov phablet spaja dobre specifikacije i još bolju cijenu, baš kao što smo navikli s Meizuovim modelima

10.11.2015.

 

Meizuova široka paleta modela odnedavno nudi i m2 Note model, phablet pristupačne cijene pogonjen Flyme OS-om, toliko različitim od standardnog Androida da nam teško pada vjerovati da se uistinu radi o Android modelu

Sadržaj pakiranja

Veoma elegantna i high-end kutija u sebi krije mobitel, strujni adapter i USB kabel dužine 100 cm. Umjesto slušalica, Meizu je priložio jastučić na kojem piše „Earphone not included“.

Ergonomija, dizajn i izrada

M2 note, iako je izrađen od plastike, ostavlja odličan dojam pri rukovanju. Korišteni materijali su vrhunske kvalitete, poput matirane plastike sa stražnje strane. Stražnja stranica nije odvojiva, pa se obavija gotovo do ekrana, čime nedostaju rupe između dijelova kućišta. M2 time djeluje iznimno solidno, s nešto manjom masom nego što smo očekivali za jedan phablet s 5,5 inčnim ekranom. Iskorištenost prednje stranice je nešto manja nego kod drugih modela slične dijagonale, kao kod primjerice LG-ja G3. Po veličini, najsličniji je iPhone 6 Plus, od kojeg je Meizu i preuzeo neke dizajnerske smjernice, poput malenih vijaka na dnu, pored microUSB porta. Otvor za zvučnik nas također podsjeća na novije Appleove modele.

 

S desne strane nalazimo otvor za SIM kartice i microSD karticu. Korisniku ostaje odluka što mu je bitnije, dvije SIM kartice ili jedna SIM kartica i microSD kartica, budući da druga SIM kartica dijeli utor s microSD karticom. Lijeva strana sadrži tipku za zaključavanja i tipke za reguliranje glasnoće, a na vrhu je samo 3,5 mm audio priključak. Ispod ekrana je ustvari glavna hardverska tipka koju bismo najbolje okarakterizirali kao home tipku mješovite namjene. Lijevo i desno od nje se ne nalazi ništa, makar smo očekivali tipične back i recent apps tipke.

Ekran i tipkovnica

5.5 inčni ekran Full HD rezolucije nas je oduševio. U ovoj cjenovnoj klasi nismo očekivali tako živopisan ekran s dobrim kontrastom. Nakon razočaranja s nekim high-end modelima, ekran na M2 je pravo osvježenje. Iako pri jačem stupnju osvjetljenja primjećujemo pomalo prodiranja svjetlosti s rubova ekrana, na srednjim i nižim stupnjevima osvjetljenja tipičnima za interijer, prikaz je veoma dobar. Touch, tj. digitizer za osjet dodira na M2 je nešto bolji nego što smo navikli kod nekih drugih modela, a rukovanje njime, unatoč nešto većoj veličini nije bilo nimalo problematično.

 

Predinstalirana TouchPal tipkovnica je bila prva stvar koju smo isključili u postavkama. Rijetko kada smo se susreli s tipkovnicom koja agresivnije ispravlja pogreške i koja zauzima više mjesta na ekranu. Srećom, predinstalirana je još i standardna Googleova tipkovnica s kojom smo mnogo zadovoljniji. Tipkanjem na drugim tipkovnicama vrlo smo malo griješili, zahvaljujući najviše dobrom Touch senzoru i velikodušnoj dijagonali ekrana.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Zar je ovo stvarno Android? To je prva stvar koju smo se zapitali kada smo upalili m2. Kod testiranja pristupačnijih modela naviknuti smo na uređaje koji pogone nešto stariju verziju Android OS-a, s tek par manjih kozmetičkih zahvata. No, FlymeOS kako ga naziva Meizu, više djeluje kao brak Appleovog iOS-a i Androida 5.1. Lolipop 5.1 je i verzija Androida kojeg pokreće m2.

 

Kao i kod Appleovih modela, postoji samo home screen. U standardnom launcheru ne postoji dodatni meni u kojem su sakrivene sve aplikacije instalirane, već se one sve slažu na home screen. Sve ikone unutar sustava su također promijenjene, pa čak i neke aplikacijske ikone, kao da imamo custom launcher i u njemu konfiguriran neki icon pack. Onima kojima ovaj način rada ne odgovara mogu uvijek s Google Play Storea skinuti neki od launchera, pa čak i Googleov službeni Now launcher.

 

Kada smo spominjali home tipku, naveli smo da je višenamjenska. Ona je ustvari glavna tipka na sustavu i može registrirati više vrsta dodira. Kratkim pritiskom na tipku vraćamo se na home, kao kod primjerice Samsungovih modela. Kratkim dodirom na tipku, kao da očitavamo otisak prsta kod drugih modela, vrši se back komanda za vraćanje jednog koraka unazad. Dugi pak pritisak tipke zaključava ekran. Moramo priznati, u početku nam je ovakvo rukovanje bilo pomalo čudno i nenaviknuto, no nakon par dana korištenja komande su nam postale potpuno prirodne pa čak do te mjere da su bile i praktične. Trebalo nam je i poneko vrijeme da se naviknemo i na gestu za recent apps. Za otvaranje popisa prošlih aplikacija treba s praznog prostora lijevo ili desno od home tipke povući prstom prema ekranu, gdje se podiže maleni meni sličan onome s iOS 5.

 

FlymeOS podržava i veliki broj gesti, kao primjerice uobičajeni double tap to wake, ali i neke druge, poput klizanja po ekranu prema gore za paljenje kamere dok je ekran isključen. Zanimljiv je i smart touch gumbić, koji lebdi cijelo vrijeme iznad svih drugih elemenata u sustavu. Preko njega je raznim povlačenjima i dvostrukim tapkanjima moguće pokrenuti geste, poput vraćanja unazad ili vraćanja na home. Veoma kreativna ideja, pogotovo onim korisnicima koji su navikli na lebdeće home i lock tipke s iPhoneova s potrganim gumbima.

 

Meizu m2 Note se pokreće za 37 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive su integrirani u jednu aplikaciju, a tabovi se mogu mijenjati na dnu aplikacije. Brojčanik podržava smart dial, a cijeli imenik se može sinkronizirati s cloudom i društvenim mrežama. Što se tiče kvalitete poziva, s njom smo bili zadovoljni. Iako smo imali dobar signal na obje SIM kartice, glasnoća unutar poziva je bila nešto tiša nego što smo navikli. Sugovornici su pak potvrdili da nas dobro čuju, bez ikakvih šumova.

 

Aplikacije za društvene mreže smo morali skidati s Play Storea, a isprobali smo Facebook, Twitter i LinkedIn. Sve tri aplikacije su radile bez ikakvih problema, no primijetili smo poneko štucanje u pregledavanju Facebooka i Twittera. Zastajkivanja su tipična za ove aplikacije i na drugim modelima, no na m2 su malo izraženija. Unatoč tome, aplikacije su radile ispravno, bez ikakvih problema u slanju i primanju poruka.

E-mail i poruke

Rijetko kada se susrećemo s Android modelom bez predinstaliranog Gmaila. No, to je malen problem, budući da m2 ima predinstaliran Google Play Store. Za par trenutaka instalirali smo Gmail, koji je radio jednako dobro kao i na drugim modelima. Svi mailovi su stizali gotovo trenutno kao i na drugim modelima, bez ikakvih problema u otvaranju sadržaja.

 

SMS poruke su također tipične, s porukama koje se sortiraju u razgovore ovisno o pošiljatelju, a unutar razgovora poruke se sortiraju kronološki. S primanjem i isporukom poruka nismo imali nikakvih problema, bilo da smo slali s jedne ili druge SIM kartice.

Procesor i memorija

64-bitni MediaTek MT6753 procesor je s osam jezgara takta 1,3 GHz. On svoje zadatke vrši dobro, čak i u zahtjevnijim igrama. Čipset na papiru nije ništa što bi nas oduševilo performansama, no čini nam se kao da je dobar balans između snage, štedljivosti i malenog zagrijavanja spram konkurencije.

 

2 GB RAM memorije je više-manje standard za modele u 2015. godini, pa tako i za m2 note. 2 GB RAM memorije osiguravaju mogućnost više otvorenih aplikacije istovremeno. 16 GB interne memorije korisniku ostavlja oko 11 GB pohrambenog prostora pa oni koji trebaju nešto više prostora mogu dodatnu SIM karticu zamijeniti memorijskom, do 128 GB.

Baterija i trajanje

3100 mAh baterija skrivena iza neodvojivog pokrova m2 noteu daje odličnu autonomiju. Cjelodnevno korištenje od oko 1h slušanja glazbe, 1 h browsanja i 1 h dopisivanja preko whatsappa i facebook messengera ostavlja čak 50% preostalog kapaciteta. Računajući na minimalnu potrošnju energije u sleep modeu, zaključujemo da je m2 note jedan od rijetkih modela koji može izdržati čak i 2 dana korištenja. Svakako pohvalno za model iz nižeg spektra ponude.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbeni svirač je pomalo nekonvencionalnog dizajna. Umjesto pregleda izvođača, pjesme ili albuma, on nam nudi pregled sve lokalne glazbe, popisa za reprodukciju i nedavno dodane glazbe. Nakon ulaska u popis lokalne glazbe, glazbu je moguće filtrirati prema autoru, albumu i pjesmi. Zanimljiva je i istaknuta search funkcija, koja već i na jedno uneseno slovo filtrira glazbu. Kvaliteta reprodukcije putem Sonyjevih MDR-EX300SLB in-ear slušalica je zadovoljavajuća, glasna no s nešto slabijim visokim tonovima. Naglasak putem slušalica je definitivno na nižim bass tonovima. Kod ugrađenog zvučnika situacija je malo drugačija, s prosječnom glasnoćom, no sa slabije izraženim bassovima, tipično za zvučnik postavljen s donje strane uređaja.

 

Reprodukcija videa nije nikakav problem, bilo da se radi o video zapisima pohranjenima na internu ili microSD memoriju. Streamanje videa s youtubea također prolazi bez ikakvih problema, čak i u Full HD rezoluciji. Video zapisi pohranjeni na uređaju se prikazuju unutar posebne video aplikacije ili pak galerije, iz kojih se izvode jednako dobro.

 

Analogni FM radio nije ugrađen, pa će se za slušanje lokalnih radio postaje morati iskoristiti jedna od dostupnih Internet radio aplikacija s Play Storea.

Fotoaparat i video

Krenuvši od rezolucije, 13 megapiksela nikako nije broj koji bismo očekivali u ovoj klasi. Uz pristojan broj piksela, iznenadio nas je i brz fokus koji je gotovo trenutno izoštravao sliku. Kontrast i vjernost boja su veoma dobri, s minimalnom količinom digitalnog šuma. Fokus je dovoljno dobar za bliže objekte. Veoma zanimljiva je i vrlo napredna aplikacija kamere koju bismo samo mogli poželjeti na skupljim modelima. Uz pregršt mogućnosti ručnih postavki, moguće je postaviti i rasterske ćelije za pomoć u kadriranju, a najkorisnija je malena animacija oko gumba za pohranjivanje slika koja pokazuje da li mobitel držimo ravnim. Kamera se iz svih situacija pokreće unutar 2 sekunde. Prednja kamera broji 5 megapiksela, no ona je prosječne kvalitete, s nešto mutnijom slikom i nešto užim objektivom.

 

Video zapise se može snimati u Full HD rezoluciji pri 30 FPS, a njihova kvaliteta je prosječna. Primjetna je malo veća količina izduživanja objekata u pokretu, te poneko krivo izoštravanje, no prilagođavanje promjenama osvjetljenja je relativno dobro. Kvaliteta boja i kontrast su otprilike u jednakoj razini kao što je kod fotografija.

 

Fotografirano s Meizu m2 note

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1PmakxO

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447189620.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447189694.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447189719.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

M2 note raspolaže širokom paletom komunikacijskih standarda, među kojima su LTE, Wi-Fi do n brzine i Bluetooth 4.0. Nedostaju jedino NFC i infracrveni odašiljač.

 

Predinstaliran smo pronašli samo standardni Android browser, redizajniran po smjernicama FlymeOS-a. Google Chrome smo morali skinuti s Play Storea, kao i Gmail. Oba browsera rade odlično, s tek malo duljim učitavanjem na Android browseru. Oba ispravno učitavaju stranice, pa čak i one kompleksnije i neprilagođene mobilnim uređajima.

Benchmark test

Sve benchmarkove smo izvodili u balanced performance modeu, budući da smo balanced mode koristili tokom cijelog testiranja uređaja. Smatramo da nije fer „nabrijavati“ rezultate unutar benchmarkova, ako jednake postavke ne koristimo cijelo vrijeme.

Quadrant test m2 note polaže s 3006 bodoa, te se smješta negdje u sredinu zastarjele ljestvice, ponešto dalje od novijih modela u ponudi. Antutu test smo vršili u 64-bitnom modu te je m2 note osvojio 29.903 bodova. Vellamo Browser dio testa smo odradili u Chromeu, gdje je m2 note stekao 2317 bodova, mjesto iznad Samsung Galaxy Nexusa i mjesto iznad Lenova A7000. Metal dio Vellamo testa daje 857 bodova, dovoljno za predzadnje mjesto na ljestvici, iznad Galaxy Nexusa i mjesto ispod srodnika iz iste kompanije, Meizua MX4. Multicore dio testa daje 1314 bodova, mjesto ispod Zenfonea 2, no ponovno mjesto iznad Galaxy Nexusa na dnu ljestvice.

Navigacija

Meizu m2 Note dolazi s predinstaliranim Google Kartama, no za offline navigaciju preferiramo Here karte čija karta Hrvatske zauzima nešto iznad 300 MB, a nudi dobru pokrivenost. Iako su neki kineski modeli problematični po pitanju GPS-a u Europi, s m2 Note nismo imali nikakvih loših iskustava, a GPS lock smo dobili veoma brzo, unutar par sekundi.

Uredski paket

Uredskih aplikacija nismo pronašli, osim jednostavnog notesa. Aplikacije za otvaranje .doc i .pdf datoteka na Play storeu ima na pretek. Googleovi docs i Adobeov PDF reader su bez problema otvarali sve datoteke, one grafički intenzivnije nešto dulje nego kod drugih modela. Prelistavanje stranica zahtijeva moment čekanja, no stranice se ispravno učitavaju.

Organizator i alarm

Kalendar prati FlymeOS dizajnerske smjernice, ali po funkcionalnosti ne odstupa od standardiziranih funkcionalnosti. Unosi se sinkroniziraju s cloudom, a moguće je koristiti više računa istovremeno. Pregled je moguć prema mjesecu ili popisu događaja.

 

Alarm, štoperica i odbrojavanje su implementirane u aplikaciju sata. Moguće je konfigurirati više alarma koji se mogu ponavljati na različite dane u tjednu.

Aplikacije i igre

M2 Note dolazi s veoma tanašnim popisom aplikacija, što nam je i pomalo draže nego uređaj nakrcan s aplikacijama koje nikad nećemo pokrenuti. Zanimljivo je da su jedine dvije Googleove aplikacije koje smo pronašli Google Play Store i Google Karte. Sve druge tipične aplikacije smo mogli skinuti s Play Storea bez ikakvih problema. S nekim Meizu modelima smo morali posebno učitavati Play Store kako bismo došli do kompletne ponude aplikacija, no to nije slučaj s M2.

 

Sve igre koje smo isprobali nisu bile nikakav problem za m2 note. Iako procesor i grafički čip nisu iz vrha ponude, Fifu 16 i Need For Speed No limits smo pokretali bez nekih zastajkivanja. Jedino je učitavanje trajalo koji trenutak dulje, no to je kompromis na koji smo spremni pristati, budući da se m2 note zagrijavao iznimno malo u usporedbi s konkurencijom.

Cijena za Meizu m2 Note

Meizu m2 Note ima cijenu od 1.799 kn (studeni 2015.). Moramo priznati da je ovo neočekivano niska cijena, obzirom na specifikacije i izradu. Očekivali bismo i par sto kuna višu cijenu, a ona bi i onda bila iznimno atraktivna.

Cool faktor

M2 Note nema nekih dizajnerskih cool faktora, on je samo uređaj s odličnim odnosom uloženog i dobivenog, što je na neki svoj način, ipak cool.

Zaključak testa

Čak i da je cijena Meizu m2 Notea i par stotina kuna viša, m2 bi i dalje bio veoma dobra kupnja, zaključujemo našu recenziju / review. Iako procesor nije u kategoriji jačih modela, on je dostatan za svakodnevne zadatke, poput browsanja webom i dopisivanja u raznim IM aplikacijama. Čak i u igricama ne osjetimo neki lag niti usporavanja, a procesor se gotovo uopće ne zagrijava što je prava rijetkost za današnje Android modele. Kvaliteta izrade je na visokoj razini, kao i ekran koji je neočekivano dobar za ovaj cjenovni rang. Baterija i kamera su nas pozitivno iznenadile, pružajući bolju autonomiju i kvalitetu slika nego i mnogo skuplji modeli. Dobrodošla je i dual SIM mogućnost koja se može zamijeniti za proširenje memorije putem microSD kartice. Ono što pak zahtijeva nešto privikavanja je FlymeOS koji više djeluje kao daljnji Androidov rođak.

 

Plus

 

+ kamera

+ baterija

+ cCijena

 

Minus

 

- FlymeOS se neće svidjeti svim korisnicima

Konkurencija - Microsoft Lumia 640 XL

Nešto veće i teže kućite 640 XL nosi i veći ekran od 5,7 inča, no slabiju 720p rezoluciju. M2 note nudi dvostruko više pohrambene i RAM memorije, no oba imaju 13 megapikselne stražnje i 5 megapikselne prednje kamere. Oba modela su fluidni, no Lumia 640 XL ima nešto jači procesor, koji s Windows Phoneom ne dolazi do izražaja budući da je Windows Phone veoma fluidan, neovisno o hardveru. Oba modela imaju veoma velike baterije, no za 100 mAh veća baterija na m2 Noteu nosi sa sobom i nešto bolju autonomiju. Lumia 640 XL je dostupna po 200 kn većoj cijeni, za 1.999 kuna (studeni 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447189748.jpg

Konkurencija - Xiaomi Redmi Note 2

Redmi Note 2 i m2 Note djeluju kao pravi blizanci. Gotovo su jednakog dizajna i specifikacija. Redmi Note 2 ipak ima nešto jači MediaTek X10 procesor s 8 jezgara na 2.0 GHz. Glavna razlika između ova dva modela je u operativnom sustavu kojeg pokreću, tj. Redmi Note 2 ima nešto blaže promijenjeni MIUI V7, baziran na Androidu 5.0. Iako su promjene blaže, one su itekako osjetne. Redmi Note 2 je dostupan po jednakoj cijeni, 1.799 kuna (studeni 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447191784.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori