Testovi mobitela

MEIZU MX4

MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4 MX4
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 144 x 75,2 x 8,9
Masa uređaja (g) 147
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MediaTek MT6595
Procesor Cortex-A17 + Cortex-A7
Frekvencija procesora 2,20 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor PowerVR G6200 MP4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,36
Rezolucija ekrana 1152 x 1920
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 418
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 20,7 megapiksela (5248 x 3936)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno Cortex-A17 2,2 GHz + Cortex-A7 1,7 GHz, Flyme 4.0, dolazi u zlatnoj, sivoj i bijeloj boji, microSIM
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 38
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 18201
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 98
Gdje kupiti
Cijena 2999 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Leti kao zmaj
Autor: Lucija Pilić

Meizu MX4 je jedan od glavnih konkurenata za poziciju na tronu kineskih flagshipova

14.03.2015.

 

Malo je poznato da je kineska tvrtka Meizu, za razliku od relativno novih smartphone startup brandova poput Xiaomija i OnePlusa, svoje poslovno carstvo utemeljila još davne 2003. godine. Obični, "glupi" mobiteli i MP3 playeri bili su osnova njenog financijskog probitka i rapidnog širenja na kineskom tržištu. A onda je došao iPhone. Četiri dana nakon najave "novog" Appleovog gadgeta, Meizu je otkrio svoj M8 koji je odmah privukao neželjenu pažnju od strane pravne službe iz Cupertina. Već se sljedeći model, M9 pokazao kao golemi uspjeh, a 2012. Meizu predstavlja MX seriju. Njezinog četvrtog predstavnika tjedan dana smo nosili u džepu kako bi vam u ovom detaljnom testu iznijeli svoje dojmove.

Sadržaj pakiranja

Šareno oslikana i elegantno dizajnirana kutija skriva pomalo siromašan paket u kojem se nalaze telefon, punjač neprilagođen utičnicama na našem tržištu (pa ćete morati uzeti stari ili kupiti novi za 50-ak kuna) te microUSB kabel od 98 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Meizu MX4 se nema čega sramiti u pogledu dizajna kućišta koji izgleda ekskluzivno i skupo. S izuzetkom gornje i donje crne trake (za prednju kameru i Home tipku), ekran prekriva gotovo cijelu površinu prednje strane kućišta. Sa stražnje strane nalazi se siva poleđina koja podsjeća na metalno kućište HTC flagship modela. Poleđina od plastike škripi pod pritiskom dlanova, a ispod nje se nalaze neodvojiva baterija i nezgrapan utor za microSIM karticu.

 

Na gornjoj strani se nalaze utor za 3,5 mm slušalice te tipka za uključivanje/isključivanje uređaja, na lijevoj strani prisutne su tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka, a na donjem dijelu smjestili su se zvučnici, utor za microUSB i otvor za kućište.

 

Unatoč veličini (dijagonali) ekrana od 5,36 inča, uređaj lijepo leži u rukama zahvaljujući podebljem, zaobljenom kućištu.

Ekran i tipkovnica

Meizu MX4 može se pohvaliti izvrsnim 5,36-inčnim zaslonom 1920x1152 rezolucije s gustoćom piksela od 418 ppi. Pravi je užitak gledati FullHD filmove na ovom mobitelu, a nećete ni izvisiti pri čitanju e-mail pošte i surfanju internetom u sunčanijim razdobljima. Odsjaj pri širim kutovima gledanja te otisci prstiju i prašina koja se lijepi za ekran pomalo nagrđuju odličan dojam koji Sharpov JDI ekran ostavlja.

 

Na originalnu tipkovnicu ovog uređaja nismo se mogli naviknuti ni nakon tjedan dana ekstenzivnog korištenja. Naime, numerička tipkovnica ima sasvim različit raspored od QWERTY dijela (srećom, dijakritički znakovi su podržani), što čini pisanje na tipkovnici vrlo nezgrapnim i, u konačnici, sporijim. S druge strane, na Play trgovini ćete naći pregršt alternativa poput SwiftKey Keyboard + Emoji tipkovnice koje će savršeno zamijeniti Meizuov raspored.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Meizu MX4 radi na Androidovom 4.4.2 sustavu, posebno omotanom u prilagođeno, flat dizajnirano Flyme OS 4.2.2.1A sučelje. Meizuovo sučelje toliko se razlikuje od originalnog Android iskustva pa vam slobodno možemo reći da zaboravite sve što znate o Googleovoj platformi i pripremite se na učenje novoga.

 

Od svih custom sučelja koje smo probali, što na brendiranim, što na kineskim mobitelima, Flyme nam se činio najmanje intuitivnim. Dizajn sučelja i hardvera inspiriran je Appleovim iPhoneom (i iOS-om) te sve šljaka normalno kad radite s predinstaliranim Meizuovim aplikacijama koje dolaze s dodatnom donjom trakom za opcije. Međutim, kad na telefon instalirate 3rd party aplikaciju, ubrzo postajete svjesni dizajnerskog propusta s Meizuove strane.

 

Naime, ovaj mobitel ima isključivo Home kapacitativni gumb i Back tipku na virtualnoj donjoj traci, a Android telefoni zamišljeni su da rade s tri (kapacitativne ili virtualne) tipke: jednom za glavni ekran, jednom za povratak na prethodni ekran i jednom za više opcija/multitaksing. Zato je ugodan rad u programima poput Opere gotovo nemoguć jer je aplikacija sučeljem prilagođena uobičajenom Android iskustvu.

 

Kao usporedbu, navest ćemo Xiaomijev Mi4, koji također nema izbornik (sve se nalazi na glavnom ekranu ili posrednim stranicama), ali zahvaljujući trima kapacitativnim tipkama na donjem dijelu mobitela bez problema smo se mogli služiti 3rd party aplikacijama.

 

Šteta za ovaj propust jer Flyme sučelje također nudi neke zgodne cake kojima znatno možete ubrzati navigiranje mobitelom. Jedna od njih je instantno pokretanje programa swipeom na zaključanom ekranu. Normalno, možete povući zavjesu gore i otići na glavni ekran, no možete i povući swipe nalijevo za otključavanje kamere ili nadesno za otključavanje omiljenog programa.

 

Zatim je tu SmartTouch funkcija koja swipeanjem omogućava prebacivanje između programa. Isto tako, swipeom s donjeg dijela ekrana (ali ne iznad Home tipke) možete vidjeti (i ubiti) sve otvorene aplikacije. Za kraj, spomenimo da je svaka stranica (osim Homea) na ekranu označena slovom (A, B, C, D...) za lakšu kategorizaciju i prebacivanje.

 

Samom brzinom sustava smo vrlo zadovoljni. Mobitel nije kašljucao ni pri 20-ak otvorenih aplikacija. Međutim, moramo spomenuti kako smo u prosjeku dva, tri puta dnevno nailazili na bugove - iznenadna rušenja sustava ili pozivanje sasvim drugog broja iz imenika.

Imenik, pozivi i društvene mreže

U aplikaciji Telefon naći ćete numeričku tipkovnicu, popis poziva i kontakte. Kontakte možete uređivati po poznatoj Android špranci: dodavati im slike, telefone, e-poštu, nadimke i sl. Na žalost, aplikacija Kontakti nisu povezani s Telefonom, ali nude jednu zanimljivu mogućnost - pregled Otiska. Otisak je kronološki zapis svih poruka, poziva i fotografija koje ste slikali na mobitelu.

 

Druga mogućnost iz Kontakata je spajanje na kineski mikroblogging servis Sina Weibo, relativno nepoznatu i slabo raširenu društvenu mrežu na ovim prostorima. Većina se uopće neće zamarati Sinom Weibo te će odmah potražiti Facebook i Twitter aplikacije na Play trgovini. Srećom, i Facebook i Twitter glavne opcije drže na gornjem dijelu ekrana pa ćete se lako prebacivati između news feeda, obavijesti i poruka (dakako, za Facebook morate imati instaliran Messenger). Na donjem dijelu se usto nalazi prostor/tipke za pisanje statusa i dodavanje fotke/priloga pa ni u kojem slučaju nećete izvisiti. Već smo napomenuli da je donja traka s Back tipkom sveprisutna te će vas vratiti sa slike koju ste posebno odlučili pogledati, tj. linka vijesti koju ste odlučili pročitati.

E-mail i poruke

E-pošta ima nešto čišće, ljepše i preglednije sučelje od klasične aplikacije, iako se funkcijama u biti ne razlikuje od drugih Android mobitela. Poštu je moguće nabrzaka pregledavati swipeom lijevo-desno, a na donjoj traci se nalaze opcije za brzi odgovor i prosljeđivanje. Jedino bismo "popravili" izgled nepročitane pošte. Uz svaki nepročitani mail nalazi se mala plava točkica, čime se nova pošta malo teže raspoznaje od stare.

 

Ugodno nas je iznenadila aplikacija Poruke, gdje su poruke bile razvrstane prema kontaktima, favoritima i nepoznatim brojevima. Sasvim sigurno, takav dizajn znatno olakšava sortiranje pošte. Novim porukama možete lako dodati prilog u vidu slika, lokacije, datoteke i kontakta, ali i brzi odgovor temeljen na predlošku. Sitnica koju bismo ovom programu uputili je nedostatak tipke za poziv iz ekrana razgovora, uobičajen na drugim Android uređajima.

 

Zanimljivo je spomenuti da registracijom telefonskog broja na Flyme servis otključavate besplatne pozive i SMS-ove na mobilnoj mreži, baš poput Vibera ili Skypea.

Procesor, memorija

Osam jezgri i 2 GB memorije - to je hardver koji pogoni najbolji Meizu smartphone. Za razliku od Xiaomija i OnePlusa, Meizu je odabrao MediaTek umjesto Qualcomma za proizvođača čipseta. MediaTek MT6595 osmojezgreni procesor razlomljen je na četiri Cortex-A17 jezgre koje kucaju na 2,2 GHz radnog takta te četiri slabije Cortex-A7 jezgre na 1,7 GHz radnog takta. Čipset je savršeno optimiziran za benchmarkove u što ćete se i uvjeriti u sljedećoj kategoriji. Ipak, performanse GPU-a PowerVR G6200 (600 MHz) nisu na razini Adrena 330.

 

Što se RAM-a tiče, 2 GB se čini malim u odnosu na druge modele koji su svesrdno prihvatili 3 GB kao standard, no u praktičnom korištenju, mi nismo doživjele probleme zbog nedostatka memorije. S druge strane, kao ozbiljnu manu mu uzimamo nemogućnost proširenja interne memorije microSD karticom. 16 GB danas postaje goli minimum za adekvatnu pohranu podataka na top uređajima (jedan FullHD film zauzima do 2 GB prostora, a i igre su sve zahtjevniji gutači memorije) pa vam bez zadrške preporučujemo da, ukoliko se odlučite na kupnju ovog mobitela, uzmete verziju s 32 ili 64 GB memorije.

Benchmark test

Meizu MX4 na Quadrant Standard testu postiže 18.201 bodova, 4379 manje od OnePlus Onea i 5947 bodova manje od Xiaomijevog Mi4. S druge strane, na AnTuTu testu MX4 je skupio impresivnih 46.834 boda, 12.582 više od Xiaomija Mi4 i tek 328 bodova manje od OnePlus Onea. U 3D Marku Xiaomi (16543) i OnePlus One (19526) ponovno preuzimaju primat nad MX4 (15494), dok Basemark OS II (686) staje na stranu Meizua (One - 427, Mi4 - 345). Vellamo Browser test (Chrome) pokazao je 3220 bodova (One - 2951, Mi4 - 2306), Multicore test 2025 bodova (One - 1826, Mi4 - 1611), a jednojezgreni Metal iznenađujuće malih 875 bodova (One - 1598, Mi4 - 1549).

 

Što se tiče performansi u stvarnom životu, uređaj nam se u prosjeku uključivao za 38,6 sekundi (do pojave signala), a isključivao za 5,6 sekundi. Kamera i Chrome preglednik učitavali su se gotovo instantno - za 1,3 sekunde, a Facebook aplikacija za 2,5 sekunde.

Baterija i trajanje

S maksimalnim osvjetljenjem, uključenim WiFijem i 3G-om, dvoipolsatnim surfanjem internetom te polusatnim korištenjem kamere, baterija od 3100 mAh nam se tijekom dana spustila sa 100% na 37%. U standby modu, baterija troši 3-4% kapaciteta na sat. Da ju ponovno napunimo od 0% do 100% trebalo nam je dva sata i 53 minute. U principu, baterija je sličnija OnePlus Oneu nego puno izdržljivijem Xiaomiju Mi4. Na kraju dana ostat će vam oko četrdesetak posto baterije koju ćete morati staviti na punjenje da vam sutradan ne bi ishlapila u najvažnijem trenutku.

Multimedija, FM radio, glazba

Služenje originalnim aplikacijama s uređaja nije nam najbolje sjelo pa smo s Play trgovine instalirali poznate Music Player for Android i mxPlayer aplikacije. mxPlayer je uredno vrtio sve filmove, od SD (480p) do FullHD (1080p) rezolucije, različitih formata (.avi, .mp4 i .mkv), uz vrlo glasan zvučnik u pozadini.

 

Vrlo dobra, glasna reprodukcija glazbe očekuje vas i na slušalicama. Bez obzira slušali glazbu s .mp3 i .flac datoteka ili YouTube servisa, vaši bubnjići neće ostati razočarani. Ipak, za odličan dojam nedostaje joj čišća reprodukcija na najglasnijim postavkama. Šumove smo primijetili na zabavnoj poskočici Shake It Off Taylor Swift i na rock hitu No One Knows Queens of the Stone Agea.

 

Nismo pronašli FM radio na telefonu, koji se sve rjeđe nalazi na top modelima.

Fotoaparat i video

Sonyjeva 20 - megapikselna kamera je svakako jedan od najvećih aduta za nabavu ovog smartphonea. Dobro kadriranim, fokusiranim i okinutim fotografijama u dnevnim uvjetima nismo mogli naći greške. Fantastična oštrina i prikaz boja (neki će primjetiti pomalo zasićenje, kao kod Samsunga, no nas to ovdje nije toliko smetalo) će vas oduševiti, kao i mogućnost snimanja 4K videa. Nažalost, primjetili smo da nam fotografije u noćnim uvjetima s bljeskalicom nisu na razini osnovnih, dnevnih te da postoji distorzija u prikazu boja (žuti ton pri slikanju noćne fotografije u gradu, slabije osvijetljenje scene).

 

Postavke kamere vam daju osnovne opcije - HDR, rešetke, pokazivač razine, odbrojavanje i rezoluciju snimanja, a ručno možete namjestiti ISO, brzinu okidača i ekspoziciju. Usto, u svakom trenutku možete aktivirati filter ili ga dodati nakon slikanja. Prednja kamera snima video u FullHD, ali ima samo 2 MP pa su fotografije dostatne za koji selfie za Messenger.

 

Fotografirano s Meizu MX4

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1DfUnDB

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278190.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278315.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278342.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od mogućnosti povezivanja, Meizu MX4 nam daje Bluetooth, WiFi, GPS i 4G. Na popisu nema NFC, koji polako postaje normom u kategoriji srednje jakih mobitela, no ne na kineskom tržištu.

 

Meizu MX4 nudi svoj preglednik za pretraživanje, čija je uvodna stranica konfuzna i natrpana nepotrebnim stvarima. S druge strane, ako često koristite 3rd party aplikacije poput Opere mogli biste ostati neugodno iznenađeni (kao što smo napisali u kategoriji operativnog sustava). Ipak, Chrome sa svojim važnim funkcijama na gornjoj traci radi bez problema. S performansama i brzinom također nismo imali nikakvih neugodnosti. Istovremeno smo radili s desetak aplikacija, instantno zumirali sadržaj, a elementi su se pokazali tek nakon što je cijela stranica bila učitana.

Navigacija

Od navigacije, na uređaju smo naknadno instalirali Googleove Karte koja ne samo da će točno pronaći većinu lokacija koje tražite, već će vam dati navigaciju rute i okvirno vrijeme trajanja dolaska s točke A do točke B. Usto, aplikacija ima zgodnu opciju pronalaska vaše trenutne lokacije.

Uredski paket

Kao i u slučaju navigacije, morali smo sami skinuti uredski paket s Play trgovine. Instalirali smo pouzdani WPS Office (prijašnji Kingsoft) s kojim smo otvarali i uređivali primarno .doc dokumente te pregledavali PDF-ove, no treba napomenuti da sasvim dobro može poslužiti za slaganje tablica i prezentacija, kao i uređivanje .txt datoteka.

Organizator i alarm

Sat sadržava tri aplikacije u jednoj - alarm s dosta mogućnosti za podešavanje (ponavljanje, odgoda, glasnoća, melodija), štopericu i mjerač vremena. Unutar aplikacije mjerača vremena možete zgodno podesiti korake za neki zadatak (tipa recept za tortu), odrediti koliko vremena svaki korak traje (koliko dugo trebate miksati bjelanjke ili čekati dok se ispeče biskvit) i postupati prema navedenom vremenskom okviru.

 

Odlično izgleda i funkcionira program Kalendara koji uvjerljivo nudi najljepši prikaz zadataka na popisu događaja te po mjesecu. Usto se može sinkronizirati s Gmail računom.

Aplikacije i igre

Mobitel dolazi s Meizuovim custom aplikacijama za surfanje, računanje i pregledavanje multimedije pa ako ste se navikli na druga rješenja, nema vam druge doli da pokrenete Google Installer i Play trgovinu. U softverskom paketu se također nalazi desetak aplikacija na kineskom koje su možda korisne, ali smo sasvim sigurni da će ih mali postotak domaćih korisnika koristiti. Ono što bi vas pomalo moglo iživcirati je traženje dopuštenja za svako korištenje aplikacije - normalno za iOS, ali bespotrebno za Android koji vas traži dopuštenja već pri samom skidanju i instalaciji aplikacija.

 

Od igara, na uređaju smo instalirali Crossy Road, nešto sporiju endless runner arkadu u kojoj vam je glavni cilj što duže preživjeti na cesti u ulozi kokoši.

Cijena za Meizu MX4

Cijena ovog uređaja u slobodnoj prodaji je 2999 kuna, što je gotovo duplo jeftinije od brandiranih mobitela sličnih specifikacija.

Cool faktor

Okrugla Home tipka te mogućnost između prebacivanja aplikacija SmartTouchom bile su nam najviše cool na ovom mobitelu.

Zaključak testa

Meizu MX4 najviše će se svidjeti ovisnicima o multimediji, koji najviše vremena provode uz ekran gledajući filmove. Izvrstan ekran komplementira vrlo dobro kamera (odlična u dnevnim uvjetima) te solidna baterija koju ćete svaki dan morati stavljati na punjenje. S performansama (brzinom) ovog uređaja nećete imati nikakvih problema. S druge strane, sučelje svakako traži privikavanje, a mogli bi vas smetati povremeni bugovi i nemogućnost proširenja memorije. Ipak, za ovu cijenu, Meizu ponosno staje bok uz bok drugim kineskim (ali i brand) perjanicama.

 

Plus

+ ekran

+ performanse

+ cijena

 

Minus

- sučelje

- bugovi

- nemogućnost proširenja memorije

Konkurencija - Xiaomi Mi4

Svakako najljepše dizajniran kineski smartphone, Xiaomi Mi4 se može podičiti četverojezgrenim Snapdragonom 801 s 3 GB memorije i Adreno 330 grafičkom karticom koja mu daje bolje performanse u određenim testovima. Ovdje bismo pohvalili kompaktnost uređaja, ekran i sjajnu bateriju, no isto mu zamjeramo slabu opremljenost (neodvojiva baterija i izostanak microSD utora).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278363.jpg

Konkurencija - OnePlus One

OnePlus One također ima Snapdragon 801 čipset. Usto, njegova se memorija može proširiti microSD karticom, ima ugrađen NFC čip te vrlo dobru kameru. Od nedostataka (u direktnoj usporedbi) izdvojili bismo nešto slabije specifikacije ekrana.

 

©Mobil.hr, 03/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278376.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori